Blip Pinger Flaker Facebook YouTube Twitter Kanał RSS

Tajemnice
Razem odkrywamy tajemnice, które nas otaczają.

 
  Start | Książki | UFO | Nauka | Tajemnice | Cywilizacje | Kosmos | Pogoda | Ludzie | Portal | Galerie
 

Czy księżyc może spowodować katastrofy na Ziemi?

Autor: RK, 12.03.2011 - 15:45

Kilka dni temu w Internecie masowo pojawiały się apokaliptyczne ostrzeżenia, że ruch księżyca może wywołać fale pływowe, erupcje wulkaniczne, a nawet trzęsienia ziemi w następnym tygodniu. Astrologowie twierdzą, że 19 marca znajdzie się najbliżej Ziemi od 1992 roku - zaledwie 221,567 mil - i jego siła oddziaływania grawitacyjnego sprowadzi na Ziemię chaos.

Astronomowie odrzucają te twierdzenia jako czysty nonsens. Orbita po której księżyc okrąża Ziemię nie jest okręgiem, tylko elipsą. Gdy Księżyc zbliży się najbardziej do Ziemi jak to tylko możliwe (punk ten zwany jest perigeum), będzie bardziej jaśniejszy i większy na niebie. Kiedy księżyc osiągnie punkt najbardziej oddalony od Ziemi (tzw. apogeum), będzie dla nas mniejszy i ciemniejszy.

Księżycowe perigeum zdarza się raz na miesiąc. Jednakże perigeum, które ma wystąpić w następnym tygodniu zbiega się z pełnią - taka kombinacja zdarza raz na dwa, trzy lata. Chociaż stwarza to dobre warunki do robienia zdjęć dla astronomów, naukowcy twierdzą, że nie będzie to miało wpływu na Ziemię.

Dr David Harland, historyk zajmujący się przestrzenią kosmiczną powiedział "Jest możliwie, że księżyc może być kilometr lub dwa bliżej do Ziemi niż normalnie w perigeum, ale to jest zupełnie nieliczące się wydarzenie".

Tsunami w Indonezji w 2004 roku
Czy tsunami w Indonezji w 2004 roku powiązane było z pojawieniem się superksiężyca?

Jednak Internet jest pełen teorii ostrzegających, że taki "superksiężyc" może zakłócić pogodę na Ziemi, a nawet spowodować trzęsienia ziemi i podniesienie aktywności wulkanicznej. Poprzednio takie superksiężyce miały miejsce w latach 1955, 1974, 1992 oraz w 2005 roku - czyli w latach w których występowały ekstremalne zdarzenia pogodowe. Tsunami które zabiło setki tysięcy ludzi w Indonezji wydarzyło się dwa tygodnie przy superksiężycem ze stycznia 2005 r. W Dzień Bożego Narodzenia 1974 r. cyklon Tracy spustoszył Darwin w Australii. Czy wczorajsze katastrofalne trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii też można wiązać z nadchodzącym superksiężycem? A może rację mają jednak naukowcy twierdzący, że to wszystko tylko zbiegi okoliczności?

Artykuł opracowany i przetłumaczony na podstawie:
Could 'supermoon' next week disrupt Earth's weather?

21.12.2012 - 20:12
Autor: Albert Einstein
Zapraszam do komentowania!