Blip Pinger Flaker Facebook YouTube Twitter Kanał RSS

Tajemnice
Razem odkrywamy tajemnice, które nas otaczają.

 
  Start | Książki | UFO | Nauka | Tajemnice | Cywilizacje | Kosmos | Pogoda | Ludzie | Portal | Galerie
 

Dorośli mogą usprawnić umysł ucząc się jak dzieci

Autor: RK, 19.04.2011 - 16:31

Ludzie którzy marszczą brwi nad ciężkimi zagadkami matematycznymi i pocą się nad rozpasanymi podręcznikami mogą być zainteresowani tym, że dorośli potrafią znacząco "nabrać rozumu" w zaledwie kilka godzin poprzez przeprowadzenie prostych zadań (sprawdzających zasób wiadomości), które są na takim samym poziomie inteligencji jak testy dla dzieci.

Naukowcy poprzednio wierzyli, że ludzki mózg jest niezdolny do powiększania szarych komórek (szarej substancji) w krótkich okresach czasu. Jednak wg badań dorośli szybko zwiększali swoje szare komórki kiedy podano im proste zadania sprawdzające zasób wiedzy. To przełomowe odkrycie może utorować drogę dla wielu nowych sposobów leczenia schorzeń mózgu, o których lekarze do tej pory sądzili, że są nieuleczalne.

Dorośli mogą rozwijać szare komórki w mózgu
Dorośli, którzy skojarzą kolory z nowymi bezsensownymi słowami rozwiną nowe szare komórki w swojej lewej półkuli w mniej niż dwie godziny. Źródło: dailymail.co.uk

Jak powiedział Li-Hai Tan, neuronaukowiec kognitywny na Uniwersytecie w Hong Kongu: "Nasze odkrycie sugeruje, że mózg dorosłego człowieka jest dużo bardziej plastyczny niż poprzednio wierzono. Jesteśmy bardzo podekscytowani tym odkryciem ponieważ myślimy, że da ono nadzieję dorosłym ludziom z zaburzeniami rozwoju mózgu."

Naukowcy od wielu lat wiedzieli, że mózgi dzieci są w stanie szybko rosnąć. W ostatnich latach badacze odkryli również, że mózg dorosłego jest ciągle względnie plastyczny i potrafi zwiększyć swoje szare komórki po trwającej wiele tygodni nauce. Ale nigdy dotąd lekarze nie wiedzieli, że ludzki umysł może być "napompowany" w tak krótkim okresie czasu.

Eksperyment polegał na tym, że dorosłym podano cztery różne kolorowe karty i poproszono aby powiązali z nimi bezsensowne słowa. Zadania były przerabiane w taki sam sposób jak ten przez który przechodzą dzieci ucząc się jak powiązać język z obiektami. Uczestnicy zostali następnie poproszeni aby zaakceptowali nowe słowa jako właściwe deskryptory dla nowych kolorów. Musieli oni nauczyć się ich na pamięć tak by mogli odpowiedzieć z poprawną nazwą koloru w późniejszym terminie i porównać je z deskryptorami.

Naukowcy następnie wykonali na dorosłych skany MRI i okazało się, że nowe szare komórki uformowały się w lewej półkuli ich mózgu. Nie jest jeszcze jasne, czy nowe komórki składają się z nowych formacji neuronów, czy są to po prostu dendryty (rozgałęzienia). Odkrycie to może pomóc milionom ludzi, którzy mają trudności w nauce. "Byliśmy tak zaskoczeni, że nie mogliśmy w to uwierzyć - struktura mózgu dorosłego człowieka zmienia się tak szybko" powiedział Li-Hai Tan.

Artykuł opracowany i przetłumaczony na podstawie:
Put the text books away: Adults 'can boost their brains in under two hours by learning like a baby'
Research Shows Adult Brains Capable of Rapid New Growth

Podobne tematy:
Mózg znacznie bardziej skomplikowany niż dotąd sądzono

21.12.2012 - 20:12
Autor: Albert Einstein
Zapraszam do komentowania!