Blip Pinger Flaker Facebook YouTube Twitter Kanał RSS

Tajemnice
Razem odkrywamy tajemnice, które nas otaczają.

 
  Start | Książki | UFO | Nauka | Tajemnice | Cywilizacje | Kosmos | Pogoda | Ludzie | Portal | Galerie
 

Odkryto nową planetę w Układzie Słonecznym?

Autor: RK, 15.02.2011 - 21:54

Naukowcy wierzą, że w odległych obszarach Układu Słonecznego może znajdować się nowa, nieodkryta dotąd planeta (nazwana Tyche), która ma masę ponad czterokrotnie większą od masy Jowisza. Jej orbita może być tysiące razy dalej od Słońca niż orbita Ziemi - co tłumaczyłoby dlaczego do tej pory nie udało jej się wykryć.

Dane, które mogłyby dowodzić istnienia Tyche, olbrzyma gazowego w zewnętrznym Obłoku Oorta, mają być ujawnione pod koniec tego roku - chociaż niektórzy wierzą, że dowod już został przez NASA zdobyty przy pomocy ich teleskopu Wise i czeka na to by być przeanalizowanym.

Pierwsza część danych będzie opublikowana w kwietniu - astrofizycy John Matese i Daniel Whitmire z Uniwersytetu Louisiana w Lafayette uważają, że pozwoli to wykryć Tyche w przeciągu dwóch lat. Jeżeli Tyche zostanie już wykryty, inne teleskopy mogą zostać odpowiednio nakierowane, żeby potwierdzić to odkrycie.

Tyche w Oboku Oorta
Obłok Oorta - w którym prawdopodobnie znajduje się Tyche - jest sferą o promieniu jednego roku świetlnego

O tym czy obiekt zostanie uznany za nową dziewiątą planetę decydować będzie Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU - International Astronomical Union). Główny argument przeciwko temu opiera się na tym, że Tyche prawdopodobnie uformowała się wokół innej gwiazdy i została później przechwycona przez pole grawitacyjne Słońca. Stąd IAU może wybrać utworzenie całkowicie nowej kategorii dla Tyche, powiedział profesor Matese.

IAU może mieć również ostateczne zdanie w określeniu nazwy gazowego giganta. Wg. greków Tyche była boginią odpowiedzialną za los miast. Jej imię zostało tymczasowo wybrane w odniesieniu do wcześniejszych hipotez, że Słońce może być częścią gwiezdnego układu podwójnego z "przyćmionym towarzyszem", doraźnie nazwanym Nemesis, o którym sądzi się, że odpowiadał za masowe wymarcia na Ziemi. Wg. mitów Tyche była dobrą siostrą Nemesis.

"Tyche niemal na pewno będzie złożona głównie z hydrogenu i helium i będzie prawdopodobnie miała atmosferę podobną do atmosfery Jowisza (m.in. z chmurami) powiedział Professor Whitmire. "Spodziewajcie się również, że będzie miała księżyce. Wszystkie zewnętrzne planety je mają" dodał. Z danych zebranych przez Wise wyróżniać się będzie temperatura planety, o której przewiduje się że jest w granicach -73C, czyli cztery raz cieplej niż na Plutonie.

Większość z miliardów obiektów w obłoku Oorta to bryły brudnego lodu o temperaturze dużo bliższej zera absolutnego (-273C). Część z nich jest wyparta z ich orbit na skutek galaktycznego pływu - połączenia grawitacyjnego oddziaływania z miliardów gwiazd w kierunki centrum Drogi Mlecznej - i rozpoczęło długie spadania do wewnętrznego Układu Słonecznego. W miarę jak te długookresowe komety zbliżają się do Słońca część lodu topnieje tworząc charakterystyczne ogony, które czynią je widoczne.

Profesorowie Matese i Whitmire początkowo zaproponowali, że istnienie Tyche wyjaśnia dlaczego wiele z tych długookresowych komet nadchodziło ze złego kierunku. W ich ostatnich pracach opublikowanych w lutowym wydaniu Icarusa (międzynarodowego czasopisma poświęconego badaniom Układu Słonecznego) donoszą oni, że więcej niż 20% długookresowych komet obserwowanych od 1898 roku nadchodzą z pasma zakreślającego niebo pod większym kątem niż przewiduje to teoria pływu galaktycznego.

Linki:
Up telescope! Search begins for giant new planet
Istnienie drugiej gwiazdy w Układzie Słonecznym potwierdzone?!

21.12.2012 - 20:12
Autor: Albert Einstein
Zapraszam do komentowania!