Blip Pinger Flaker Facebook YouTube Twitter Kanał RSS

Tajemnice
Razem odkrywamy tajemnice, które nas otaczają.

 
  Start | Książki | UFO | Nauka | Tajemnice | Cywilizacje | Kosmos | Pogoda | Ludzie | Portal | Galerie
 

Ponad 50 miliardów planet w naszej galaktyce!

Autor: RK, 21.02.2011 - 17:04

Naukowcy opracowali pierwszy kosmiczny spis planet w naszej galaktyce. Liczby są astronomiczne - w Drodze Mlecznej znajduje się ponad 50 miliardów planet. Około 500 milionów z tych planet znajduje się w strefie Goldilocks, gdzie przyjmuje się, że klimat nie jest zbyt gorący i zbyt zimny, oraz że może tam istnieć życie.

Liczby te były ekstrapolowane z wczesnych wyników pracy należącego do NASA teleskopu Keplera. William Borucki (kierownik naukowy misji Keplera) powiedział, że naukowcy wzięli liczbę planet, które znaleźli w pierwszym roku przeszukiwania małych obszarów nocnego nieba, a następnie dokonali oszacowania na ile prawdopodobne jest, że gwiazdy mają planety. Kepler dostrzegał planety gdy te przemieszczały się między Ziemią i gwiazdą wokół której orbitują.

Strefa Goldilocks (zamieszkania)
W strefie Goldilocks w której może znajdować się życie istnieje w przybliżeniu 500 milionów gwiazd.

Jak dotychczas Kepler znalazł 1,235 kandydatów na planety, w tym 54 w strefie Goldilocka, gdzie może istnieć życie. Głównym celem misji Keplera nie jest badanie pojedynczych światów, ale danie astronomom wyobrażenia o tym, jak wiele planet, szczególnie tych nadających się potencjalnie do zamieszkania, znajduje się prawdopodobnie w naszej galaktyce.

Astronomowie mogli skorzystać z jednej cztery-setnej nocnego nieba, któremu przygląda się Kepler i na tej podstawie ekstrapolować. Borucki wraz z kolegami zorientowali się, że jedna na dwie gwiazdy posiada planety oraz jedna na 200 gwiazd posiada planety w strefie zamieszkania. Trzeba dodać, że są to minimalne wielkości, ponieważ te gwiazdy mają więcej niż jedną planetę, a Kepler ma jeszcze odebrać jedno wystarczająco długie mignięcie, żeby zaobserwować planety które są bardziej oddalone od swoich gwiazdy, jak Ziemia - powiedział Borucki.

Aby uzyskać przybliżoną liczbę planet, naukowcy pobrali częstotliwość zaobserwowanych już planet i odnieśli to do liczby gwiazd w Drodze Mlecznej. Przez wiele lat naukowcy sądzili, że jest ich 100 miliardów, ale w tym roku badaczom z Yale udało się ustalić, że liczba ta sięga 300 miliardów gwiazd.

Tak czy inaczej to pokazuje, że Carl Sagan miał rację, kiedy mówił o miliardach miliardów światów - powiedział emerytowany astronom NASA Steve Maran. A to jest tylko jedna nasza galaktyka. Naukowcy oceniają, że galaktyk jest 100 miliardów. Borucki powiedział, że nowe obliczenia prowadzą nas do świata pytań o życie gdziekolwiek indziej w kosmosie.
"Następnym pytaniem jest dlaczego oni nas nie odwiedzili?"
A odpowiedź? "Nie wiem" powiedział Borucki.

Poniżej prezentujemy film o poszukiwaniu planet:

Artykuł opracowany i przetłumaczony na podstawie:
Twinkle, twinkle, another star: First cosmic census estimates there are 50 BILLION planets in Milky Way

21.12.2012 - 20:12
Autor: Albert Einstein
Zapraszam do komentowania!